ANNOUNCEMENTS:

Congrats to the following Champs from this past weekend:  4th Grade Girls Blue, 7th Grade Boys Heurung (6-0) 9th Grade Boys Longnecker (5-0), and 5th Grade Boys Kienitz (3-0)

Practices this week:

Wednesday aT RFC - 6th Grade Boys Huberty (6:30-8:30PM)

Wednesday at UMM - 10th/11th Boys and 11th Boys Orange

Thursday at RFC- 9th Grade Boys Kilibarda (6:15-8:15PM)

Wildcat Basketball Camp Forms are available!!!  Click on Forms!!  Would love to see some Wildcat Players at Camps this summer!! 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Once you make a team, please complete the 2023 registration form and Code of Conduct and mail to Jodi Holleman, 94 Washington Ave, Hancock, MN  56244.  Make checks payable to West Central Wildcat Basketball. We need these items before the first tournament. Cost = $475  (Five tournaments and 15 hours of practice). The 10th Grade Boys Elite and 11th Grade Boys Elite will play in 6 tournaments and pay $550.

Uniform Tops are $50 and shorts are $30.  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

We have a West Central Wildcat email as follows:  wildcatswestcentral@gmail.com  

_________________________________________________________________________

Wildcat Director:  Jodi Holleman (hollemjk@morris.umn.edu) 320-815-0616

Ass't Director - Taylor Holleman 320-815-2441

Results from this past weekend (June 3rd/4th)

Girls MYAS Spring Championship

4th Grade Blue - Champions (3-0)

4th Grade Orange (1-2)

5th Grade Orange (0-3)

5th Grade White (0-3)

6th Grade Orange ((1-2)

7th Grade Girls (2-1) - 2nd Place

8th Grade Blue ((2-1) - 2nd Place

Battle of the Hardwood AAU Tourney

6th Grade Blue (2-1) - 3rd Place

9th Grade Blue (1-2)

9th Grade Orange (2-1) Consolation Champs

10th Grade (1-2)

11th Grade (2-1) 2nd Place

 

Boys Results:

17u Peyton 1-3

17u Corbyn 2-2

16/17u Dak 2-1 2nd place

16u Holleman 2-2

16u Orange 1-2

15u Holleman 1-3

15u Longnecker 5-0 Champs

15u Kilibarda 2-2

14u Webb 1-3

14u Orange 0-3

13u Preston 3-1

13u Wood 1-2

13u Huerung 6-0!  Champs

12u Smith 3-1 2nd palce

12u Huberty 2-2

11u Brady 3-0 Champs

10u 2-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 




Number of times this site has been viewed 2254187